Linki do moich rzeczy, które ukazały się gdzieś indziej niż tutaj #02

Znowu się zebrało trochę tekstów i innych rzeczy, które zrealizowałam poza tym blogiem i swoją audycją. Wrzucam je zbiorczo, żeby zbytnio nie spamować. Mam nadzieję, że się spodobają, jeśli jeszcze nie mieliście z nimi styczności.

Final Girls: Non possum fugere – muzyka i cisza w Portrecie kobiety w ogniu

Data publikacji: 2 września 2021 roku

Późno obejrzałam Portret kobiety w ogniu, bo dopiero w tym roku. Siłą rzeczy zdążyłam nasiąknąć opiniami na jego temat, choć nawet ich nie szukałam. Arcydzieło kinematografii, malarskie ujęcia, świetnie przedstawiony romans saficki pomiędzy malarką Marianne i portretowaną Héloïse, traktat o roli kobiety w sztuce… Chcąc nie chcąc, hasła te, pochwycone kątem oka, zapisały się gdzieś w otchłani pamięci i ukształtowały moje oczekiwania. Na szczęście film Céline Sciammy nie okazał się przereklamowany. Z całego seansu najbardziej jednak zapamiętałam wrażenia nieobjęte żadnym z wyżej wymienionych haseł, a mieszczące się bliżej uszu.

Weird Fictions Research Group: Cyborgs, Transhumans, and Posthumans in the Popular Music of 2010s

Data publikacji: 19 grudnia 2021

Popular music is often dismissed as shallow or merely entertaining. However, it often resonates with the cultural and political anxieties of the world around it. This mini-lecture explores the artistic practices of three female pop stars of the 2010s who draw inspiration from futuristic and weird imagery: Björk, Janelle Monáe, and Grimes. In their music, they use science fiction themes and create the figures of cyborgs, trans-humans, post-humans to express their response to the contemporary world.

This event is a part of the Weird Music series organized by the Weird Fictions Research Group members and their invited guests.

Women of Noise #01: basnia. I think I’m dark by nature

Data publikacji: 24 marca 2022

Wczoraj ukazał się pierwszy zin stworzony pod matronatem bloga Women of Noise. W tym zinie znajduje się m. in. wywiad, który przeprowadziłam z baṣnia. Rozmawiamy o życiu, tworzeniu, Szwecji, byciu kobietą w środowisku muzycznym, a także o nowej płycie projektu! Cały zin jest bardzo ciekawy, dlatego zapraszam do lektury darmowego wydania na issu ORAZ do zamawiania wydania fizycznego, z którego zyski pójdą na ukraiński Czerwony Krzyż 💙🌻 Linki w komentarzu.

Jeszcze dodam, że za oprawę graficzną i w ogóle całą organizację odpowiada adminka Szumy Szepty Szelesty 💜🌸

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s