MUZYCZNIE I AKADEMICKO #08

[październik 2021]

🎓Naprzód dziewczyny! Motyw artystki i fanki muzyki punkowej w wybranych filmach amerykańskich🎓

Jak zwraca uwagę autorka artykułu, „osiągnięcia i rola kobiet w ramach subkultury nierzadko są ignorowane zarówno przez entuzjastów punka, jak i przez badaczy. Istotnym jest więc oddanie głosu mniej zauważanej stronie subkultury: twórczyniom i słuchaczkom”. Agata Rupińska robi to przez pryzmat filmów, pisząc o Times Square (na zdjęciu poniżej), Przed państwem: The Fabulous Stains, Her Smell, Out of the Blue, Smithereens i Moxie. Żadnego z tych filmów nie znam, ale chętnie obejrzę! A wstęp o punkówach w „prawdziwym życiu” jest gorzką, ale niezbędną pigułką o tym, jak często wyglądają subkultury z kobiecego/dziewczęcego punktu widzenia.

.

.

.

[lipiec 2021]

Dawno nie trafiłam na nic, co by było warto udostępnić w ramach mojej mini-serii polecajek MUZYCZNIE I AKADEMICKO/EDUKACYJNIE, a tu nagle łup! I w przeciągu tygodnia trafiłam na trzy ciekawe teksty. Wprawdzie nie są stricte akademickie, ale myślę, że i tak można się z nich wiele dowiedzieć i wyciągnąć inspiracje do własnego pisania.

🎓 Świetny wideoesej Marty o Wendy Carlos, której zawdzięczamy m.in. rozpropagowanie syntezatora Mooga i soundtrack do Mechanicznej Pomarańczy

🎓 Artykuł Piotra Szweda o muzyce dziecięcej. Polecam zwłaszcza osobom, które planują dzieci lub już je mają i chcą im puszczać coś lepszego niż Smerfne Hity.

🎓 Artykuł Michała Wieczorka o tak zwanych „diabelskich skrzypcach” i ich wykorzystaniu w muzyce poważnej

https://www.dwutygodnik.com/artykul/9585-skrzypce-i-ufo.html

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s