MUZYCZNIE I AKADEMICKO #06

[lipiec-sierpień 2020]

 🎓Punk is just a state of mind: Exploring what punk means to older punk women🎓 Laura Way

Od jakiegoś czasu bardzo interesuje mnie temat starzenia się w popkulturze oraz samej popkultury. To chyba wynika z potrzeby znalezienia jakiegoś oparcia i inspiracji w bardzo niepewnych czasach: zwracam się ku ludziom (zwłaszcza kobietom), którzy przetrwali dużo więcej gówna ode mnie i cóż, mam nadzieję, że mi też będzie dane tyle przetrwać.

A może to po prostu zbliżający się kryzys trzydziestki, nie wiem.

W każdym razie, świeżutko opublikowane badanie Laury Way jest bardzo ciekawym punktem wyjścia do rozważań, jak tożsamość powszechnie utożsamiana z młodością i nastoletnim buntem sprawdza się w późniejszym życiu. Wychodzi na to, że całkiem nieźle, choć nie obyło się bez pewnych przemian.

Naprawdę fajnie się czyta to badanie, bardzo polecam.

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0038026120946666

🎓After Bowie: Apocalypse, Television and Worlds to Come🎓 Andrew Tate

https://fantastikajournal.com/wp-content/uploads/2020/07/Fantastika-Issue-5-Andrew-Tate-Covered.pdf

Ten artykuł z pewnością zainteresuje fanów Bowiego oraz fantastyki naukowej. Tate analizuje przenikanie telewizji do muzyki i muzyki do telewizji przypominając czytelnikom, jak wielki wpływ na kulturę ma to, czego słuchamy. Regularnie narzekam na tym blogu, że muzyka jest obecnie bardzo niedocenianą dziedziną popkultury i właśnie dlatego bardzo doceniam teksty, w której autorzy przywracają tej dziedzinie sztuki należne jej miejsce.

(A w ogóle to całe czasopismo wygląda bardzo mniam, i jak tylko wygrzebię się z pracy, to się rzucę do czytania ^_^ pełny spis treści dostępny tutaj: https://fantastikajournal.com/volume-4-issue-1/)

🎓On Kate Bush’s Radical Interpretation of Wuthering Heights (Or, How to Teach English with a Music Video) 🎓 Brendan Mathews 

Mathews przygląda się teledyskowi do klasyka Kate Bush, „Wuthering Heights” i rozważa, jak treść piosenki i jej oprawa wizualna współgrają z „Wichrowymi Wzgórzami” – powieścią, która ten utwór zainspirowała. Wyciąga też z teledysku budujące, pedagogiczne wnioski.

Taki sposób myślenia o muzyce i jej wpływie jest bardzo bliski mojemu serduszku 🙂 A i sam tekst stanowi miłą lekturę na przerwę w pracy czy nudną jazdę autobusem.

https://lithub.com/on-kate-bushs-radical-interpretation-of-wuthering-heights/

BONUS

Po pierwsze: istnieje coś takiego jak cottagecore
Po drugie: istnieje coś takiego jak aesthetics wiki
😮 ❤ 😮
Ja chyba przeżywam całe swoje życie pod kamieniem, że nie wiem o takich rzeczach… #ShitpostingNaNiedzieleWieczur https://aesthetics.fandom.com/wiki/Cottagecore

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s